temperaturi ridicate
Temperaturile de foc au transformat România într-un cuptor. A fost atât de cald încât telefoanele de la Ambulanță au sunat fără încetare. În unele zone s-au resimțit și 44 de grade. În acest condiții, cine a ieșit la orele prânzului din case s-a expus unui risc imens. Medicii ne sfătuiesc să bem apă chiar dacă nu ne e sete și să nu facem efort fizic mare. Și dacă azi am fost nevoiți să stăm la adăpost din cauza caniculei, miercuri și joi trebuie să ne pregătim de furtuni puternice, grindină și ploi torențiale. Temperaturile vor scădea joi chiar sub valorile normale pentru această perioadă.
Cod Roșu de caniculă, pentru prima dată în acest an. Medicii ne recomandă să evităm consumul de alcool, cafea și expunerea la soare între orele 11.00 şi 18.00. Arșița pârjolește și culturile
Urmează două zile cu temperaturi greu de suportat. Pentru prima dată în această vară, meteorologii emit Cod Roșu de caniculă. E valabil pentru județe din sudul țării, unde temperaturile vor ajunge la 42 de grade la umbră. Medicii atrag atenția asupra riscurilor pentru sănătate. Arșița pârjolește și culturile de pe câmp, iar pagubele sunt uriașe în Oltenia.
Mii de turiști au fost evacuați de urgență din Rodos. Nikos Razis Koudounis, medic grec: Atena arde. Sfătuiesc turiștii cu probleme respiratorii să evite venirea în Grecia, în zilele următoare
Sunt momente dramatice în Rodos. Focul face prăpăd, iar o amplă operațiune de salvare a fost declanșată: zeci de mii de oameni au fost evacuați din case și hoteluri. Vântul puternic a dus flăcările până pe plajă și în zonele locuite. Meteorologii au extins codul Roșu în Grecia până joi.
ANM: Cod galben de caniculă în cinci judeţe din sud. Valul de căldură se va extinde luni în 26 de judeţe
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică, noi atenţionări de caniculă, ce vizează cinci judeţe din sudul ţării, inclusiv municipiul Bucureşti.
Meteorologi: Atenţionare Cod galben de vreme instabilă în trei sferturi din ţară, de sâmbătă seara. Cod galben de caniculă persistentă în cinci judeţe şi în Bucureşti, duminică
Trei sferturi din ţară este vizată de o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică, începând de sâmbătă seara până duminică dimineaţa, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
ANM: Valul de căldură se menţine sâmbătă în 20 de judeţe şi în Bucureşti. Maximele vor atinge 39 de grade
Canicula şi disconfortul termic accentuat vor persista pe parcursul zilei de sâmbătă în 20 de judeţe şi în Municipiul Bucureşti, pe fondul Codurilor galben şi portocaliu, emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Organizaţia Meteorologică Mondială: Valurile de caniculă extremă vor continua şi în august
Valurile de caniculă sunt aşteptate să persiste în multe regiuni de pe glob şi în luna august, a spus vineri un specialist în căldură extremă, în contextul temperaturilor record din ultimele săptămâni, informează Reuters.
De ce este așa de cald în Europa. Explicațiile specialiștilor
Un dom de căldură aduce temperaturi record mai cu seamă în partea de sud a Europei, ducând la incendii de vegetație și punând în pericol viața celor vulnerabili. Inițial a fost vorba de un anticiclon, Cerberus, care a început să se deplaseze în 10 iulie. Meteorologii l-au denumit Cerberus, cu referire la monstruosul câine de pază al infernului din mitologia greacă. A fost urmat de Charon, care, în mitologia greacă avea sarcina de a transporta sufletele din lumea celor vii în cea a morților. Charon a adus temperaturi de peste 45 de grade Celsius în părți din Grecia, Spania și Italia. Al Jazeera analizează cauzele valului de căldură.
Iulie 2023 va fi, probabil, cea mai fierbinte lună înregistrată vreodată, potrivit NASA
Luna iulie 2023 va fi, probabil, cea mai fierbinte lună din ultimele "sute, dacă nu mii de ani" la nivel mondial, a declarat joi climatologul-şef al NASA, potrivit AFP.

