METEO. Vreme caldă cu maxime între 10 și 20 de grade

Marți, vremea se va menține caldă. În schimb, cerul va fi acoperit de nori în sudul, centrul și estul țării și este posibil să vină și câțiva stropi de ploaie. La munte, la altitudini de peste 2000 de metri, trecător vor fi ninsori și lapoviță iar vântul nu va crea probleme. Temperaturile maxime se vor încadra între 10 și 20 de grade.

ANM: Vremea se încălzeşte considerabil în următoarele două săptămâni

Vremea se va încălzi considerabil în perioada următoare, la nivelul întregii ţări, iar valorile termice maxime ajung până la 18 grade Celsius, în timp ce creşte probabilitatea de apariţie a ploilor, reiese din prognoza de specialitate, valabilă pentru perioada 6 - 19 martie şi publicată luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Iarnă cu viscol la munte, primăvară cu 18-20 de grade Celsius în sudul și estul țării

Vremea a împărţit România în două. În timp ce la munte iarna încă îşi face de cap și în zonele înalte este viscol puternic, iar meteorologii au prelungit codul portocaliu, în sudul și estul țării a venit primăvara. La Calafat, în județul Dolj, s-au înregistrat chiar și 20 de grade. De altfel, în multe localități, termometrele au indicat astăzi mai mult cu 10 grade față de normalul perioadei.

Temperaturile oceanelor au atins un nivel maxim record în 2022

Temperaturile oceanelor au atins un nivel maxim record în 2022, crescând pentru al şaptelea an consecutiv, în timp ce Mediterana a fost marea cu cel mai rapid ritm de încălzire, factori care amplifică riscul de fenomene meteorologice extreme, conform unui studiu publicat în jurnalul Advances in Atmospheric Science, potrivit Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite