Vreme mai caldă decât normalul perioadei la final de octombrie

Temperaturile vor fi mai ridicate decât în mod normal în următoarele patru săptămâni, iar ploile vor lipsi în anumite zone, arată prognoza meteo emisă de Administrația Națională de Meteorologie pentru intervalul 18 octombrie - 1 noiembrie.

Sudul României fierbe la 40 de grade Celsius. Caniculă și fenomene meteo extreme în următoarele zile

România se sufocă sub avalanșa de coduri de caniculă. Temperaturile constante de 40 de grade Celsius înregistrate de meteorologi la umbră ne-au toropit. La Giurgiu de exemplu, la prânz, termometrele indicau 41 de grade Celsius. La modul real, însă temperaturile resimțite sunt mult mai mari. Ca să scape de arșiță, fântânile arteziene și umbra din parcuri sunt la mare căutare.

ANM-Prognoză meteo pentru 2 săptămâni: Căldura se mai domoleşte, vreme instabilă în anumite perioade

Pe parcursul următoarelor două săptămâni (2 - 15 august) vor fi perioade în care regimul termic va deveni mai normal, cu temperaturi maxime ce vor scădea până spre 26 de grade Celsius în majoritatea regiunilor, iar instabilitatea atmosferică se va manifesta pe arii restrânse atât la jumătatea acestei săptămâni, cât şi la începutul celei viitoare, arată prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Canicula persistă în sudul ţării şi se extinde spre est. În vestul şi nordul ţării urmează furtuni

Astăzi au fost temperaturi de 37 - 40 de grade frecvent, dublate însă de un disconfort termic accentuat aşa că temperaturile resimţite au fost insuportabile. Practic, afară, la soare, în oreşe, nimeni nu rezistă mai mult de câteva minute fară să fugă la umbră sau lângă o sursă de apă... Iar după caniculă încep furtunie, pentru început în vestul şi nordul ţării. În sud şi est continuă zilele toride. Vor fi şi 41 de grade!

Ultima Oră

Cele mai citite