temperaturi ridicate
Deși suntem la mijlocul lunii februarie, după temperaturile înregistrate în ultimele zile parcă ar fi venit primăvară. Nu trebuie să ne bucurăm prea devreme. Meteorologii ne avertizează că nu am scăpat încă de iarnă, iar oscilațiile de temperatură sunt periculoase pentru sănătatea organismului.
Vreme neobișnuit de caldă pentru luna februarie. În sudul Olteniei s-au înregistrat 18 grade Celsius. "E ceva extraordinar, o bucurie. Şi culorile, şi senzaţia, parcă e o împlinire"
Luna februarie este specială în acest an. Ninsorile şi frigul au devenit amintire în sudul țării, unde este deja primăvară. Sunt 18 grade în termometre, ca în aprilie! Potrivit meteorologilor, până la mijlocul lui martie nu sunt semne că s-ar întoarce iarna.
Vreme mai caldă decât normalul perioadei la final de octombrie
Temperaturile vor fi mai ridicate decât în mod normal în următoarele patru săptămâni, iar ploile vor lipsi în anumite zone, arată prognoza meteo emisă de Administrația Națională de Meteorologie pentru intervalul 18 octombrie - 1 noiembrie.
METEO | Cod galben de caniculă în 18 judeţe şi Bucureşti, miercuri; alertă de vreme instabilă în alte 13 judeţe. Aflați ultimele actualizări făcute de specialiștii ANM pentru fiecare zonă a țării
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o nouă avertizare Cod galben de caniculă, valabilă în 18 judeţe şi Bucureşti, respectiv un Cod galben de instabilitate atmosferică, ce vizează 13 judeţe.
Sudul României fierbe la 40 de grade Celsius. Caniculă și fenomene meteo extreme în următoarele zile
România se sufocă sub avalanșa de coduri de caniculă. Temperaturile constante de 40 de grade Celsius înregistrate de meteorologi la umbră ne-au toropit. La Giurgiu de exemplu, la prânz, termometrele indicau 41 de grade Celsius. La modul real, însă temperaturile resimțite sunt mult mai mari. Ca să scape de arșiță, fântânile arteziene și umbra din parcuri sunt la mare căutare.
Atenţionare de călătorie MAE: Bulgaria - coduri de caniculă pentru luni şi marţi
Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetăţenii români care se află, tranzitează sau intenţionează să călătorească în Republica Bulgaria că Institutul de Meteorologie şi Hidrologie din această ţară a emis coduri de caniculă pentru luni şi marţi.
ANM-Prognoză meteo pentru 2 săptămâni: Căldura se mai domoleşte, vreme instabilă în anumite perioade
Pe parcursul următoarelor două săptămâni (2 - 15 august) vor fi perioade în care regimul termic va deveni mai normal, cu temperaturi maxime ce vor scădea până spre 26 de grade Celsius în majoritatea regiunilor, iar instabilitatea atmosferică se va manifesta pe arii restrânse atât la jumătatea acestei săptămâni, cât şi la începutul celei viitoare, arată prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
ANM: Cod portocaliu și galben de caniculă până la ora 22.00, în jumătate din țară. Cod galben de disconfort termic în sudul şi sud-estul ţării, până joi
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, noi avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de caniculă şi local de instabilitate atmosferică, valabile în perioade distincte, în aproape jumătate de ţară.
Canicula persistă în sudul ţării şi se extinde spre est. În vestul şi nordul ţării urmează furtuni
Astăzi au fost temperaturi de 37 - 40 de grade frecvent, dublate însă de un disconfort termic accentuat aşa că temperaturile resimţite au fost insuportabile. Practic, afară, la soare, în oreşe, nimeni nu rezistă mai mult de câteva minute fară să fugă la umbră sau lângă o sursă de apă... Iar după caniculă încep furtunie, pentru început în vestul şi nordul ţării. În sud şi est continuă zilele toride. Vor fi şi 41 de grade!

