Canicula, posibilă şi în septembrie. La începutul lunii septembrie va fi mai cald decât în mod normal

Temperaturile de foc se prelungesc în România. Săptămâna viitoare vor fi din nou 35 de grade la umbră, în sudul ţării, spun meteorologii. Şi nu este exclus ca şi-n septembrie să fie caniculă. Centrul european de prognoză pe termen mediu din Anglia estimează că şi luna viitoare va fi mai cald decât în mod normal. Toamna adevărată va veni, aşa cum s-a întâmplat şi în ultimii ani, spre începutul lunii octombrie.

Comisia de Dialog Social a votat pentru menținerea datei de începere a anului școlar, respectiv 9 septembrie. Decizia îi aparține noului ministru

Comisia de dialog întrunită luni la Ministerul Educației, la care au participat inspectori și reprezentanți ai părinților, a votat menținerea datei fixate acum câteva luni, respectiv 9 septembrie, pentru începerea anului școlar 2019-2020. Mai departe, decizia îi aparține noului ministru, care poate modifica prin ordin de ministru sau poate să lase structura anului școlar așa cum a fost deja stabilită.

Finlanda: Castel de gheață în plină vară

Dacă v-ați saturat de caniculă există un loc în Finlanda unde tot anul temperatura este de minus 5 grade. Este vorba de Castelul de Zăpadă din orășelul Kami. Complexul de 400 de metri pătrați este un centru de distracții unde se afla și un bar de gheață.

Ultima Oră

Cele mai citite