temperaturi ridicate
Temperaturile au ajuns luni până la 37 de grade Celsius la umbră, iar căldura a fost greu de suportat. În ciuda avertismentelor medicilor, la orele amiezii parcurile din Capitală erau pline de copii, bătrânii se plimbau pe străzi, iar cei mai "curajoși" au fugit din căldura apartamentelor direct în arșița soarelui, pe adevărate plaje urbane.
Caniculă în toată țara luni și marți. Temperaturile vor urca până la 37 de grade
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, o informare de caniculă, valabilă la nivelul întregii ţări în zilele de 1 şi 2 iulie.
Caniculă la malul mării. Tot mai mulţi turişti ignoră recomandarea de a nu face plajă la orele prânzului
Vreme caniculară în aproape toată țară. Dacă cei mai mulți știu ce măsuri să ia pentru a nu avea probleme din cauza căldurii, la malul marii riscurile par să nu mai fie conștientizate, iar plajele sunt pline ochi în miezul zilei. Mulți turiști stau cu copiii în soare.
Prognoză specială pentru Bucureşti: Ploi și vânt, dar și temperaturi de la 14 la 32 grade
Meteorologii au emis luni o prognoză specială pentru Bucureşti, în vigoare de la ora 16.00 până miercuri la ora 23.00, ce vizează ploi, descărcări electrice și vânt, precum și temperaturi de la minim 14 la maxim 32 de grade, conform Mediafax.
A fost una dintre cele mai călduroase zile de 8 martie de când se fac măsurători meteorologice la noi în țară
S-au înregistrat 27 de grade la Medgidia și 26 la Călărași. În vest și la munte a fost cea mai caldă noapte de 8 martie din toată perioada de observații meteo. Diferențele față de mediile obișnuite sunt chiar și de 15 grade.
Vreme de primăvară în aproape toată țara. Temperaturile au ajuns chiar și la 17 grade
În Banat, temperaturile au ajuns chiar și la 17 grade. Ghioceii, păcăliți de căldură și de soare, au ieșit să ne anunțe că iarna n-o să ne mai necăjească prea mult.
Încă trei zile cu temperaturi ridicate. De sâmbătă, vremea se va răci uşor
Încă trei zile ne mai bucurăm de temperaturi ridicate, după care vremea se va răci uşor. Din această noapte îşi fac apariţia şi ploile.
ANM: Vreme caldă, dar cu variaţii termice şi precipitaţii, în următoarele două săptămâni
Meteorologii prognozează pentru următoarele două săptămâni (9 - 22 aprilie) o vreme, în general caldă, însă şi cu variaţii termice începând din 15-16 aprilie până spre finalul intervalului, asociate cu precipitaţii pe arii extinse, relevă prognoza de specialitate, publicată de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), conform Agerpres.
Temperaturile continuă să crească de la o zi la alta. Sâmbătă, 19 grade în sudul Munteniei și al Dobrogei
Vine primăvara! Cel puțin așa arată temperaturile din aceste zile. Chiar și la polul frigului, în județul Harghita, vremea e neobișnuit de caldă pentru această perioadă. Potrivit meteorologilor, așa va fi și în următoarea perioadă.

