Fără telefoane la ore și în pauze. Proiectul care ar putea schimba regulile în școlile din România

Telefoanele mobile ar putea fi interzise elevilor nu doar în timpul orelor, ci și în pauze, potrivit unui proiect de lege care vizează reducerea dependenței digitale în școli. Inițiativa vine pe fondul îngrijorărilor tot mai mari legate de scăderea capacității de concentrare, problemele emoționale și utilizarea excesivă a rețelelor sociale în rândul adolescenților.

Apple nu are voie să vândă telefoane iPhone 16 în Indonezia nici după ce a promis că va investi un miliard de dolari

Grupul american Apple Inc nu are voie în continuare să vândă cea mai nouă generaţie de telefoane iPhone în Indonezia, chiar dacă a semnat un acord privind construcţia unei facilităţi de asamblare în această ţară asiatică, deoarece nu nu respectă normele privind componentele produse local, a anunţat miercuri ministrul Industriei, transmite Reuters.

Elevii nu mai au voie cu telefoane la ore. Cei care nu predau dispozitivele riscă să rămână fără ele

Noua lege a educaţiei naţionale declară război deschis elevilor care folosesc telefoanele mobile în timpul orelor, fără acordul profesorilor. Astfel, la grădiniţă, în clasele primare şi la gimnaziu, toate telefoanele mobile ale copiilor sunt strânse şi uneori încuiate sub cheie pe durata cursurilor. Cei care nu predau dispozitivele riscă să rămână fără ele. Doar la liceu elevii au voie să le aibă asupra lor, dar nici ei nu au dreptul să le folosească independent la cursuri.

Oficialii chinezi nu mai au voie să folosească telefoane iPhone la lucru

China a ordonat oficialilor din cadrul agenţiilor Guvernului central să nu mai utilizeze la lucru telefoane iPhone precum şi dispozitive ale altor producători străini şi, de asemenea, le-a interzis să mai aducă astfel de dispozitive la birou, a informat miercuri The Wall Street Journal, care citează surse din apropierea acestui dosar.

Detoxifierea digitală o etapă necesară. Care sunt simptomele dependenței digitale

În era dispozitivelor mobile de comunicații, tot mai mulți oameni se plâng de epuizare. Practic, utilizarea excesivă a telefoanelor și tabletelor poate da un grad uriaș de dependență, mai ales în rândul adolescenților și tinerilor. În aceste situații, psihologii recomandă detoxifierea digitală, o pauză de la lumea virtuală, și mai mult timp petrecut în cea reală, inclusiv exerciții fizice și plimbări în natură. Renunțarea la telefon, măcar pentru câteva ore, imbunătățește starea de bine, calitatea somnului, dar și relațiile sociale, spun specialiștii.

Ultima Oră

Cele mai citite