Jumătate dintre elevii din România sunt dependenţi de ecrane şi nu îşi pot controla timpul petrecut pe reţelele de socializare
Datele apar într-un studiu european realizat în 37 de state, iar concluzia este îngrijorătoare: expunerea prelungită la mediul digital duce la tulburări de somn, scăderea performanţelor şcolare şi risc crescut de consum de substanţe nocive.
În România, adolescenţii petrec mai mult timp pe reţelele de socializare, cu 6% peste media europeană. Potrivit studiului, fetele sunt mai dependente. Iar băieţii au comportamente problematice generate de gaming. Conştienţi de riscuri, unii părinți încearcă să le impună o limită de timp în fața ecranelor.
Cam câte ore petrec fetele pe calculator sau pe telefon? Două-trei ore, site-uri de socializare, TikTok, că acolo ne uităm și noi adulții, cine nu recunoaște? Încercați să limitați acest timp? Limităm, limităm că creează dependență.
Primește în weekend o jumătate de oră. TV, și cam atât, încercăm să gestionăm, are aproape 6 ani și a mers.
Două ore, am înțeles că ar fi limita maximă, dar se depășește de regulă acest lucru.
Studiul atrage atenţia că expunerea prelungită la social media şi jocuri video este corelată cu insomnie, dar şi cu un risc crescut de consum de alcool sau produse care conţin nicotină.
Radu Leca, psiholog: Avem de-a face cu schimbări comportamentale reale, datorită schimbărilor hormonale la nivel cerebral datorate procesării informației în timp real de către adolescent în mediul virtual. Tot ceea ce înseamnă aport de dopamină, noradrenalină și serotonină, aceste 3 elemente hormonale, ajung să fie la niveluri ce fluctuează și au nevoie de adjuvanți ca să rămână la un standard impus de jocurile online.
În ciuda efectelor nocive, sociologii sunt de părere că soluţia este adaptarea la mediul digital, şi nu interzicerea lui.
Antonio Amuza, sociolog: Ce pot face părinții? Dialog cu copiii, mai multe experiențe povestite, ce ai făcut la școală, ce ai făcut pe platforma socială? Nu cred că interzicerea e o soluție, ci mai degrabă să înțelegi de ce copilul tău se află acolo, ce găsește, care sunt beneficiile și eventual să le întărești pe acelea și să elimini comportamentele deviante, nepotrivite.
Potrivit unui alt studiu publicat de Organizaţia Mondială a Sănătăţii, peste 20% dintre copiii şi adolescenţii din România suferă de sevraj când li se taie accesul la telefon. Au tulburări de somn şi sentimente de inutilitate sau tristeţe profundă.

