În România sunt diagnosticați anual aproximativ 10.000 de pacienți cu TBC
Pandemia de coronavirus face victime printre toți bolnavii din România, nu doar în rândul celor care contactează virusul. Specialiștii atrag atenția că anul acesta au fost descoperite mult mai puține cazuri de tuberculoză față de anii trecuți. În realitate, medicii se tem că scăderea este cauzată de faptul că oamenii se tem să meargă la medic, și astfel boala este descoperită prea târziu, iar virusul circulă mai ușor în comunitate.
25 March 2021, 11:56