studenti medicina coronavirus
Studenții din anii terminali de la mai multe facultăți de medicină din țară dau o mână de ajutor în lupta cu SARS COV-2. Peste 700 dintre ei au fost repartizați de DSU în spitalele din 26 de județe. Tinerii vor face munca de asistenți în secțiile de boli contagioase, dar și terapie intensivă COVID. Un ajutor necesar, având în vedere lipsa acută de medici, asistente și infirmiere pentru spitalele care tratează COVID-19.
Timișoara: Studenții de la Medicină fac voluntariat în Spitalul de Boli Infecțioase
Cadre medicale copleșite de volumul de muncă și pacient după pacient - așa arată tabloul zilnic în spitalele din țară. La cel de Boli Infecțioase din Timișoara situația e critică. Pentru a face faţă creșterii galopante a numărului de cazuri noi de COVID-19, conducerea unității medicale a cerut sprijin studenților din anii terminali de la Medicină. Au răspuns chemării mult mai mulți tineri decât era necesar.
Studenții de la Universitatea de Medicină din Cluj-Napoca, depistați pozitiv cu COVID-19, s-au autoizolat
20 de studenți străini de la Universitatea de Medicină și Farmacie Iuliu Hațieganu din Cluj-Napoca au fost depistați pozitiv cu Covid-19. Se pare că aceștia ar fi contactat virusul la o petrecere. Rectorul UMF transmite că studenții infectați sunt în autoizolare la domiciliu.
Studenți la Medicină, infectați cu coronavirus după ce au participat la o petrecere
Focar de coronavirus şi la Universitatea de Medicină și Farmacie Iuliu Hațieganu din Cluj-Napoca. 20 de studenți străini au fost depistați pozitiv.

