Atac în strâmtoarea Ormuz. Două tancuri petroliere au fost avariate de explozii

Dublu atac pe o rută strategică de transport al țițeiului! În strâmtoarea Ormuz, două tancuri petroliere au fost avariate de o serie de explozii. Nu se știe cine e în spatele atacurilor. Marinarii de pe ambele petroliere - în total 44 de oameni - au fost salvați. Incidentele din Golful Oman ar putea agrava tensiunile, și așa în creștere, între Statele Unite și Iran.

Patru nave comerciale au fost ținta unor acțiuni de sabotaj în apropiere de strâmtoarea Ormuz. Zona se află sub jurisdicție iraniană

Patru nave comerciale, inclusiv două petroliere saudite, au fost ținta unor acțiuni de sabotaj în apropierea portului Fujairah din Emiratele Arabe Unite. Nu s-au înregistrat victime, dar petrolierele au fost grav avariate deși nu este clară natura atacului. Incidentul are loc pe fondul escaladării tensiunilor dintre Statele Unite și Iran, după ce Washingtonul a denunțat acordul nuclear.

Ultima Oră

Cele mai citite