stimulent de inserţie
Ministrul Muncii Violeta Alexandru a dat asigurări că stimulentul de inserție pe care îl primesc părinții care revin la serviciu după concendiul post-natal se va acorda chiar dacă angajatorul nu mai desfășoară activitate, din cauza crizei.
Bunicii care vor sta acasă cu nepoții ar putea primi o indemnizație de 650 de lei
Părinții care vor să revină la servicu mai repede din concediul de creștere a copilului și se tem că nu vor avea cu cine să îl lase pe cel mic, au motive de bucurie. Un proiect de lege aflat în Parlament prevede oferirea unui stimulent financiar de 650 de lei, pentru unul dintre bunicii care va sta acasă cu cel mic. Măsura ar putea fi adoptată de anul viitor, iar psihologii spun că există numai beneficii.

