Stațiunile balenoclimaterice din România, la un click distanță. A fost lansată Balneomap, harta digitală a apelor minerale și termale

Turiştii care vor să îşi facă o rezervare într-o staţiune balneară din România pot folosi o aplicaţie în care pot găsi principalele destinaţii din centrul ţării şi pot afla care e cea mai potrivită în funcţie de afecţiunea pentru care caută tratament. Până acum, pe platformă au fost înregistrate 121 de localităţi, dar experţii lucrează în continuare pentru ca toate staţiunile de tratament să fie la un click distanţă.

Patru zone turistice din România au devenit staţiuni balneoclimaterice

Patru noi zone turistice au devenit staţiuni balneoclimaterice şi au şansa de a se dezvolta prin accesarea de fonduri, inclusiv europene. Tășnad din Satu Mare, Băi Moinești din Bacău, Lacul Sărat din judeţul Brăila şi Borsec din Harghita au primit acest statut prin Hotărâre de Guvern. Pentru Borsec, este o şansă de a renaşte, mai ales că un nou centru balnear este gata şi se va deschide în decembrie.

România, tot mai atractivă pentru străini. Ministerul Turismului lucrează la o strategie pentru a-i atrage pe pensionarii bogaţi ai Europei. Marele pariu: turismul balneo

Doi din 10 turişti care au vizitat România în luna mai erau străini, de 4 ori mai mult faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Ministerul Turismului vrea să dezvolte acest segment şi lucrează la o strategie pentru a-i atrage pe pensionarii bogaţi ai Europei să vină la noi în ţară, unde pot face şi tratamente balneo.

Ministrul propus pentru Turism: Pentru 2022 vor fi emise din nou tichetele de vacanță pentru lucrătorii din sectorul bugetar

Tichetele de vacanţă vor fi emise din nou, în anul 2022, şi vor funcţiona pentru salariaţii din sectorul bugetar, dar şi pentru cei din mediul privat, acolo unde agenţii economici vor dori acest lucru, iar pentru aceştia din urmă, mare parte din aceste cheltuieli vor fi compensate de la bugetul de stat, a declarat, miercuri seara, în Parlament, ministrul propus pentru Antreprenoriat şi Turism, Daniel Cadariu, după audierile din comisiile de specialitate.

Sanatoriul de la Techirghiol este în continuare centru de carantină

Epidemia afectează sectorul balnear. Sanatoriul Techirghiol, una dintre cele mai mari baze de tratament din România, îşi reia activitatea cu întârziere şi doar parțial. Sanatoriul este centru de carantină, deşi doar 41 de persoane mai stau acum acolo. Acestea ţin blocată, însă, aproape jumătate din baza de tratament care are peste 800 de locuri.

Investiții noi în stațiunea Borsec

Stațiunea Borsec este la un pas de a-şi redobândi statutul de staţiune balneară pe care l-a pierdut în urmă cu mai bine de 20 de ani. Pe lângă pârtia de schi care funcţionează de câteva sezoane, până la sfârşitul anului se va deschide o nouă bază de tratament, welness şi spa.

Ultima Oră

Cele mai citite