De luni, stare de urgență energetică în Republica Moldova. România, pregătită să acorde sprijin

În Republica Moldova va fi instituită starea de urgență în energie, pe o perioadă de 60 de zile, începând de luni,16 decembrie. Decizia vine după ce Ucraina a anunţat sistarea tranzitului gazului rusesc începând din ianuarie 2025. Compania rusă Gazprom revendică datorii care nu sunt recunoscute de guvernul de la Chişinău. România este alături de Republica Moldova în faţa provocărilor energetice

Starea de urgenţă în Republica Moldova, prelungită pentru o perioadă de 60 de zile, începând de duminică

Starea de urgenţă în Republica Moldova a fost prelungită pentru o perioadă de 60 de zile, începând cu 4 iunie. Prim-ministrul Dorin Recean a menţionat recent, în plenul legislativului, că necesitatea de prelungire a stării de urgenţă este determinată de evoluţiile imprevizibile ale războiului declanşat de Rusia împotriva Ucrainei: contraofensivele lansate, dar şi extinderea instabilităţilor inclusiv pe teritoriul Federaţiei Ruse.

Stare de urgenţă în Republica Moldova, începând cu 1 aprilie - a votat Parlamentul de la Chișinău

Republica Moldova intră din nou în stare de urgență pentru 60 de zile. Parlamentul de la Chișinău a votat astăzi un proiect de hotărâre la propunerea Guvernului. Nu se cunosc deocamdată noile restricţii, însă, potrivit legii, pot fi instituite carantină, restricții la intrarea și ieșirea din țară sau introducerea unui alt program de lucru. Acțiunile de combatere a efectelor pandemiei vor fi coordonate de Comisia pentru Situaţii Excepţionale a Republicii Moldova. Starea de urgență a mai fost instituită în martie anul trecut. Până acum, în Republica Moldova au fost înregistrate aproape 230 de mii de persoane infectate cu noul coronavirus și aproape 5 mii de decese.

Republica Moldova: Noi restricții, impuse de starea de urgență

În Republica Moldova intră în vigoare noile restricţii impuse de starea de urgenţă, prelungită până pe 15 aprilie. Pieţele vor fi deschise doar 3 zile pe săptămână, iar mijloacele de transport public vor circulă cu mai puţini călători.

Ultima Oră

Cele mai citite