Stare de urgenţă în sectorul energetic din R. Moldova

24 March 2026, 20:44

Guvernul de la Chişinău a instituit stare de urgenţă în sectorul energetic pentru 60 de zile. Decizia a fost luată într-o şedinţă extraordinară, iar acum este dezbătută în parlament.

Noaptea trecută, linia electrică Isaccea – Vulcăneşti a fost, din nou, deconectată, în urma atacurilor ruseşti asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei.

Dar au fost puse în funcţiune rute alternative de alimentare cu energie electrică, din România şi Republica Moldova.

Autorităţile precizează că linia electrică menționată rămâne, în continuare, deconectată, iar specialiştii încearcă să remedieze problema.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite