De luni, stare de urgență energetică în Republica Moldova. România, pregătită să acorde sprijin

13 December 2024, 10:32 (actualizat 13 December 2024, 20:28)

În Republica Moldova va fi instituită starea de urgență în energie, pe o perioadă de 60 de zile, începând de luni,16 decembrie. Decizia vine după ce Ucraina a anunţat sistarea tranzitului gazului rusesc începând din ianuarie 2025. Compania rusă Gazprom revendică datorii care nu sunt recunoscute de guvernul de la Chişinău. România este alături de Republica Moldova în faţa provocărilor energetice din această iarnă, Ministerul Energiei luând act de decizia Guvernului de la Chişinău de a declara stare de urgenţă începând cu 16 decembrie 2024, ca urmare a riscurilor asociate aprovizionării cu energie.

Prim-ministrul moldovean, Dorin Recean, a declarat că instituirea stării de urgență va uşura luarea unor măsuri necesare, cum ar fi utilizarea coridoarelor verzi pentru ajutoare umanitare, echipamente și utilaje.

Şeful Guvernului de la Chişinău a anunţat că malul drept al Nistrului are asigurat gazul necesar pentru tot sezonul rece, dar consumatorii de pe malul stâng sunt în continuare dependenţi de Gazprom.

Unii experţi de la Chişinău susţin că instituirea stării de urgenţă putea fi evitată dacă instituţiile responsabile din sectorul energetic ar fi conlucrat mai eficient.â

După ce livrarea de gaze va fi oprită, centrala de la Cuciurgan, din Transnistria, se va opri, iar aprovizionarea cu energie electrică a Republicii Moldova va fi asigurată din rețeaua europeană, în special, din România.

Potrivit Executivului de la Chişinău, Gazprom are obligația de a asigura livrarea gazelor naturale până la graniţa Republicii Moldova, până pe 30 septembrie 2026. Contractul actual prevede livrarea a cel puțin 5,7 milioane de metri cubi de gaze lunar în stânga Nistrului.

România este pregătită să sprijine Republica Moldova

Potrivit unui comunicat al Ministerului Energiei, România este pregătită să sprijine Republica Moldova pentru a trece cu bine de această perioadă critică.

“Suntem în contact permanent cu fraţii noştri de peste Prut. Bineînţeles că prioritatea zero este sistemul energetic naţional, dar avem încredere că putem pune umărul la efortul Chişinăului de a trece iarna cu bine, aşa cum România a mai făcut-o”, a declarat ministrul Energiei, Sebastian Burduja, citat în comunicat.

El spune că România rămâne un partener de încredere pentru Republica Moldova. “În faţa acestor provocări, colaborarea strânsă dintre guvernele şi companiile noastre energetice este cheia pentru a asigura securitatea energetică şi confortul cetăţenilor în această iarnă. Astfel, inclusiv prin sprijinul nostru şi al Uniunii Europene, fraţii noştri de peste Prut nu trebuie să fie lăsaţi să ajungă iar la mâna Rusiei pentru a putea trece această iarnă cu bine”, a mai afirmat Burduja.

Conform sursei citate, România reafirmă angajamentul său de a susţine stabilitatea energetică a Republicii Moldova, având în vedere furnizarea energiei electrice, aprovizionarea cu gaze naturale şi un dialog intensificat între operatori şi autorităţi.

Astfel, companiile Nuclearelectrica şi Hidroelectrica sunt deja în contact cu Energocom pentru a analiza posibilităţile de a furniza volume suplimentare de energie electrică către malul drept al Nistrului. În acest moment, capacitatea de transfer (NTC) pentru importuri din România este de 315 MW şi se preconizează o creştere cu 80 MW în săptămâna următoare, ajungând la 395 MW. Ministerul Energiei susţine că România sprijină identificarea unui mecanism de alocare comercială a capacităţii pe cele patru linii electrice de 110 kV, în colaborare cu Transelectrica şi Moldelectrica.

Pre de altă parte, România dispune de stocuri de gaze naturale în depozitele Depogaz, fiind pregătită să analizeze opţiuni de extragere prioritară în cazul în care livrările către regiunea transnistreană vor fi afectate. Creşterea valorii contului de echilibrare operaţională (OBA) dintre VestMoldTransGaz şi Transgaz este considerată o soluţie esenţială pentru atenuarea impactului în primele zile ale crizei.

Ministerul Energiei facilitează dialogul între Energocom şi companiile româneşti (Nuclearelectrica, Hidroelectrica, OMV), asigurând cooperarea eficientă pentru livrarea necesarului de energie. În plus, se va intensifica colaborarea dintre Moldelectrica şi Transelectrica pentru implementarea soluţiilor tehnice necesare.

“În contextul în care centrala de la Cuciurgan MGRES ar putea să nu producă energie pentru malul drept al Nistrului, România este pregătită să sprijine Republica Moldova, cu suportul partenerilor europeni, pentru acoperirea unui deficit estimat la 600 MW, prin soluţii coordonate la nivel guvernamental şi prin utilizarea resurselor disponibile şi, pe termen mediu, prin noi grupuri de producţie a energiei electrice şi măsuri pentru modernizarea sistemului de termoficare din Chişinău”, se mai scrie în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite