Noi focare de COVID1-19 în mai multe spitale din țară, unde s-au infectat atât cadre medicale, cât și pacienți

Se fac anchete epidemiologice la Spitalul de neurochirurgie și la cel de pediatrie din Iași, dar și la spitalul Municipal Sebeș. La acesta din urmă au fost aplicate și amenzi pentru încălcarea procedurilor. Spitalul susține că întreg personalul angajat este asigurat cu echipamente și materiale de protecție sanitare, suficiente pentru următoarele două luni de funcționare.

Două spitale pentru copii oferă gratuit cazare părinţilor. La altele, adulţii stau cu micuţii lor în pat sau dorm pe scaune

Părinţii care au copii internaţi şi sunt nevoiţi să stea lângă ei, uneori luni de zile, au două variante: se chinuie prin spitale sau locuiesc în casele din apropierea unităţilor medicale. Această a două variantă e posibilă doar în Bucureşti şi Timişoara unde, cu sprijinul unei fundaţii, au fost înfiinţate astfel de case. Părinţii pot locui acolo gratuit, pe toată durata tratamentului copiilor.

Ultima Oră

Cele mai citite