Spitalul Colentina
Spitalul Colentina, măcinat de câteva zile de un scandal între o parte din medici şi conducere, se zbate între două realităţi: o parte dintre secţii sunt renovate şi dotate cu aparatură de ultimă generaţie, în altele, condiţiile sunt ca în Evul Mediu, iar pacienţii dorm câte doi în pat, ca să se încălzească. O echipă a Ştirilor TVR a filmat astăzi în spital. Concluzia e şocantă pentru un sistem medical care se vrea european: spitalizarea în condiţii decente ţine de noroc.
Neurochirurgii de la spitalul Colentina au ajuns la o înţelegere cu conducerea unităţii medicale
De acum, la Spitalul Colentina toate problemele se vor discuta în biroul managerului, au stabilit cele două părţi, neurochirurgii şi conducerea unităţii medicale.
Scandalul continuă la Spitalul Colentina din Bucureşti. Noua conducere reclamă nereguli şi spune că va sesiza Curtea de Conturi
Cei doi neurochirurgi ai Spitalului Colentina care au reclamat că nu mai pot opera după ora 15.00 şi că vieţile bolnavilor sunt în pericol vor fi cercetaţi în comisia de disciplină. Ar putea fi sancţionaţi cu avertisment sau chiar cu desfacerea contractului de muncă. Pe de altă parte, Consiliul Director anunţă că a descoperit grave nereguli în spital: în actele contabile ale unei secţii ar fi fost alocaţi bani pentru plata orelor suplimentare, dar medicii spun nu au primit niciun leu.
Apel disperat al medicilor de la Spitalul Colentina. Vieţile a doi pacienţi sunt în pericol după ce managerul a redus personalul secţiei ATI
Vieţile pacienţilor internaţi la Spitalul Colentina sunt în pericol. Avertismentul vine din partea unui neurochirurg din spital, care susţine că în sălile de operaţii nu se mai pot face intervenţii chirurgicale după ora 15. Şi asta pentru că managerul instituţiei ar fi redus personalul secţiei de Anestezie şi Terapie Intensivă. Managerul respinge însă acuzaţiile.
Pacienţi în frig, director de spital demis. Reprezentanţii unităţii sanitare dau vina pe RADET
Managerul spitalului Colentina din Bucureşti a fost demis. Primarul general al Capitalei l-a acuzat public de faptul că pacienţii şi medicii au stat în frig duminică. Calorifele au fost reci şi la Institutul "Matei Balş". Reprezentanţii ambelor spitale spun că de vină a fost presiunea scăzută de la RADET.

