Spitalizarea în condiţii decente la Spitalul Colentina ţine de noroc. O parte a spitalului este renovată, cealaltă nu

Spitalul Colentina, măcinat de câteva zile de un scandal între o parte din medici şi conducere, se zbate între două realităţi: o parte dintre secţii sunt renovate şi dotate cu aparatură de ultimă generaţie, în altele, condiţiile sunt ca în Evul Mediu, iar pacienţii dorm câte doi în pat, ca să se încălzească. O echipă a Ştirilor TVR a filmat astăzi în spital. Concluzia e şocantă pentru un sistem medical care se vrea european: spitalizarea în condiţii decente ţine de noroc.

Scandalul continuă la Spitalul Colentina din Bucureşti. Noua conducere reclamă nereguli şi spune că va sesiza Curtea de Conturi

Cei doi neurochirurgi ai Spitalului Colentina care au reclamat că nu mai pot opera după ora 15.00 şi că vieţile bolnavilor sunt în pericol vor fi cercetaţi în comisia de disciplină. Ar putea fi sancţionaţi cu avertisment sau chiar cu desfacerea contractului de muncă. Pe de altă parte, Consiliul Director anunţă că a descoperit grave nereguli în spital: în actele contabile ale unei secţii ar fi fost alocaţi bani pentru plata orelor suplimentare, dar medicii spun nu au primit niciun leu.

Apel disperat al medicilor de la Spitalul Colentina. Vieţile a doi pacienţi sunt în pericol după ce managerul a redus personalul secţiei ATI

Vieţile pacienţilor internaţi la Spitalul Colentina sunt în pericol. Avertismentul vine din partea unui neurochirurg din spital, care susţine că în sălile de operaţii nu se mai pot face intervenţii chirurgicale după ora 15. Şi asta pentru că managerul instituţiei ar fi redus personalul secţiei de Anestezie şi Terapie Intensivă. Managerul respinge însă acuzaţiile.

Ultima Oră

Cele mai citite