Spitalul Colentina
Bolnavii infectați cu coronavirus de la Spitalele Matei Balș și Colentina din Capitală au stat în frig și fără apă caldă o zi întreagă. Problemele s-au rezolvat după miezul nopții.
Autoritățile caută medici și paturi pentru secțiile ATI. Spitalul Colentina din Capitală a fost transformat în unitate de suport COVID
Șeful DSU a transformat Spitalul Colentina din Capitală în unitate de suport COVID, în acest fel mărindu-se implicit și numărul de paturi de la terapie intensivă pentru cei infectați cu coronavirus. Potrivit lui Raed Arafat, la această unitate medicală ar putea fi tratați între 200 și 400 de pacienți cu forme medii ale bolii.
DSPMB: Spitalul Colentina asigură de azi și asistență medicală și pentru bolnavii cu alte patologii
Începând de astăzi, 16 iulie 2020, Spitalul Clinic Colentina București poate asigura asistență medicală de specialitate și pentru pacienții care nu sunt infectați cu noul coronavirus, anunță Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București (DSPMB).
Managerul Spitalului Colentina, confirmat cu noul coronavirus
Managerul Spitalului Colentina, Remus Gabriel Mihalcea, are coronavirus, au confirmat miercuri seară reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică.
Avertisment cât se poate de serios din partea autorităţilor: nu vor ezita să impună restricţii dacă numărul infectărilor crește. Situația locurilor din spitale
Față de începutului lunii iunie, numărul celor confirmați în fiecare zi este de 3 ori mai mare. O primă consecinţă este că tot mai multe spitale anunţă că nu mai au locuri pentru internări. Institutele Marius Nasta și Matei Balș nu mai au paturi disponibile, iar la Victor Babeș, din 450 de locuri mai sunt libere 150. Premierul Ludovic Orban a anunţat că nu exclude prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile.
Mircea Laza, manager interimar la Spitalul Colentina
Spitalul Colentina are un nou manager. Este vorba de Călin Mircea Laza, care a condus Spitalul Judeţean de Urgenţă din Deva timp de patru ani.
Managerul Spitalului Colentina și-a dat demisia. Medicul Ionuţ Gobej: "Nu revenim asupra deciziei"
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat miercuri că managerul general al Spitalului Colentina, Silvi Ifrim, și-a dat demisia de onoare, urmând ca mâine să fie anunțat un nou manager interimar. Gabriela Firea a mai anunțat că a fost anulat concursul pentru funcția de șef al secției de Neurochirurgie, întrucât a existat o lipsă de comunicare.
Primarul Capitalei i-a propus medicului Gobej să preia interimar postul de șef de secție Neurochirurgie al Spitalului Colentina
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, i-a propus doctorului Ionuț Gobej să preia interimar postul de șef de secție Neurochirurgie al Spitalului Colentina și a solicitat conducerii ASSMB să îi prezinte, până vineri, un raport detaliat referitor la problemele de personal și dificultățile în derularea procedurilor de achiziții de materiale medicale cu care se confruntă unitatea medicală.
Doi dintre cei mai buni neurochirurgi din România și-au dat demisia de la Spitalul Colentina
Doctorii Dorin Bică și Ionuţ Gobej acuză lipsa personalului și materialele insuficiente, esențiale pentru efectuarea în siguranță a operațiilor.

