spitalul Bagdasar Arseni
Primăria Sectorului 4 anunță construirea celei mai moderne secții din România, pentru tratarea marilor arși, aceasta urmând să fie amenajată la Spitalul Clinic de Urgență „Bagdasar – Arseni” și va avea o suprafață de aproape 400 de metri pătrați, conform unui anunț al primăriei.
Verificări la „Bagdasar Arseni”. Inspectorii DSP au dat amenzi în valoare de 63.000 lei
La solicitarea Ministerului Sănătății, inspectorii sanitari din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti au efectuat, luni și marți, un control la Spitalul Clinic de Urgenţă „Bagdasar Arseni”.
Imagini cu infirmiere care spală pereții cu un mop murdar la „Bagdasar-Arseni”
Deputatul Emanuel Ungureanu cere control la Spitalul Bagdasar-Arseni din Capitală după ce a primit imagini în care apar infirmiere ce spală pereții cu mopul murdar. În replică, reprezentanții Spitalului spun că luni a fost chemată conducerea firmei de curățenie pentru a da explicații.
Operaţie în premieră naţională pentru limfedem la Spitalul Bagdasar Arseni din Capitală
Şansă nesperată pentru româncele care înving cancerul de sân, dar duc altă luptă grea: multora li se umflă enorm braţul pe partea operată. Limfedem se numeşte problema care era incurabilă în România. De acum, pot scăpa de calvar şi la noi, prin intervenţii speciale, sub microscop. Premiera naţională a reuşit la Spitalul Bagdasar Arseni din Capitală. Femeile operate vor scăpa de bandajele compresive pe care altfel ar trebui să le poarte 23 de ore din 24, toată viaţa.
Sechele pe viață în urma accidentului din Ialomiţa. Victimele se luptă să trăiască în spitalele din Capitală și Slobozia
Victimele accidentului din Ialomiţa se luptă să trăiască în spitalele din Capitală şi Slobozia. Medicii au făcut tot ce este posibil să le țină în viață. Un efort care a fost răsplătit: victimele sunt în afara pericolului. Tânăra de 19 ani ar putea să rămână cu sechele pentru toată viaţa.
Răniţii din accidentul cumplit din Ialomiţa luptă pentru viaţă. O parte dintre victime au fost vizitate de ministrul Sănătăţii Sorina Pintea
În spitalele din Bucureşti şi din Slobozia, victimele teribilului accident din Ialomiţa se luptă pentru viaţă. O tânăra de 19 ani este încă în stare critică, deşi medicii au detubat-o şi este conştientă.
Centrele pentru arşi, pe hârtie. La aproape 3 ani de la Colectiv, România are 11 locuri pentru mari arși
La aproape trei ani de la Colectiv, România e incapabilă să își salveze pacienții cu arsuri grave. În prezent, sunt doar 11 paturi pentru mari arși. Aproape mereu sunt ocupate. Ieri, de exemplu, când a avut loc explozia urmată de un incendiu într-un bloc din Capitală, doctorii au găsit cu greu un loc pentru bărbatul ars. Ministrul Sănătăţii anunţă că abia acum s-au semnat contractele de proiectare a unor centre pentru astfel de bolnavi.
Semnal de alarmă al medicilor de la „Bagdasar-Arseni”: În fiecare vară, în jur de 50 de persoane sunt internate în urma plonjonului în ape de mică adâncime
La fiecare două zile, un tânăr ajunge în Spitalul Clinic de Urgenţă „Bagdasar-Arseni” cu traumatism vertebro-medular cervical, după ce a executat o săritură în apă. Este semnalul de alarmă pe care îl trag medicii, în plin sezon. Numărul cazurilor reprezintă 2% din totalitatea pacienţilor internați în Spitalul Clinic de Urgenţă ”Bagdasar-Arseni”, în lunile de vară.
Nouă spitale asigură luni asistenţa medicală de urgenţă în Bucureşti
Nouă spitale din Capitală şi Serviciul de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov vor asigura asistenţa medicală de urgenţă în Bucureşti luni, în a doua zi de Rusalii, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Direcţiei de Sănătate Publică, notează Agerpres.

