Prematuri, în lupta cu lipsa aparatelor din spitale. Sute de nou născuți riscă probleme grave respiratorii sau neurologice, din cauza dozelor de oxigen

România este țara europeană cu cei mai mulți nou născuți care au probleme grave de vedere. De cele mai multe ori sunt afectați de oxigenul în exces pe care îl primesc în spitale după naștere. Anual, sute de copii născuți prematur riscă probleme grave respiratorii sau neurologice, tot din cauza dozelor de oxigen. 60 de copii au orbit în ultimii ani din aceeași cauză. Astfel de situații critice se întâmplă pentru că nu există echipamente performante. Pot fi cumpărate acum cu bani din PNRR, dar spitalele trebuie să depună proiecte.

Un dosar penal de vătămare corporală din culpă a fost deschis de Poliția Capitalei în cazul Școlii 133. ISMB: Opt copii, internați în continuare

Dezinfecția care s-a lăsat cu copii ajunși la urgență la Școala 133 din Capitală a ajuns pe mâna polițiștilor. În acest caz a fost deschis deja un dosar penal in rem, care cercetează deocamdată fapta, pentru a găsi eventualii vinovați. Între timp, autorităţile locale au anunțat că au reziliat contractul cu firma bănuită că a folosit incorect substanțele periculoase.

Sute de elevi au fost evacuați din școala 133 din Capitală, după ce au acuzat disconfort respirator. Mai mulți copii au ajuns la spital

Şcoala Generală 133 din Capitală a fost evacuată marţi, după ce mai mulţi elevi de clasa a VIII-a au acuzat un disconfort respirator, în urma procedurilor de igienizare efectuate în unitatea de învăţământ. Numărul copiilor care au fost transportați la spital după deratizare a ajuns la 18, informează Inspectoratul Școlar. Au fost evaluați, în total 23, de copii.

Ultima Oră

Cele mai citite