26 de pacienți din spitalul modular de la Lețcani au fost transferați în alte spitale. Problemele sistemului de încălzire au fost remediate

Coşmarul pacienţilor care îngheţau în Spitalul Modular de la Leţcani pare să fi încetat, cel puţin pentru moment. După ce 26 de bolnavi au fost mutaţi în alte spitale din cauza frigului,în cele 5 saloane rămase operaţionale, noaptea trecută nu au mai fost probleme cu asigurarea unei temperaturi confortabile. În unitatea medicală mai sunt internaţi doar 29 de bolnavi.

O echipă a MApN va prelua managementul Spitalului Modular de la Leţcani, unde începe tratarea pacienţilor COVID-19

O echipă de 25 de medici, asistenţi medicali, brancardieri va prelua de sâmbătă, la solicitarea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, managementul Spitalului Modular de la Leţcani, judeţul Iaşi, astfel încât această unitate medicală mobilă să înceapă tratarea pacienţilor cu COVID-19, a informat Ministerul Apărării Naţionale (MApN).

Cel mai mare spital mobil din țară, un experiment nereușit. Spitalul Modular de la Leţcani trece în administrarea ISU din Iaşi

După aproape 7 luni de inactivitate, Spitalul Modular de la Leţcani, cel mai mare din țară de acest fel, destinat tratării bolnavilor de COVID - 19, va trece în administrarea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă din Iaşi și va fi mutat într-o nouă locație. Ca și întreaga să existență, și această procedură, de predare-primire, este una de durată.

Ultima Oră

Cele mai citite