Sistemul informatic din sănătate e din nou la pământ. Medicii de familie reclamă că de aproape două săptămâni blocajele le afectează activitatea și îi împiedică pe pacienți să obțină rețete compensate și trimiteri la medicii de specialitate. Iar varianta off-line nu este o soluție pe termen lung. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) spune că ştie despre probleme şi că vor fi remediate cât de curând.
Platforma informatică a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate a devenit un chin şi pentru medici şi pentru pacineţi. Demisiile şi demiterile nu au ajutat la nimic până acum. Sistemul care a costat aproape 800 de milioane de lei şi care îi înfurie pe medici este acum din nou în teste și săptămâna viitoare ar trebui să funcționeze în parametri normali.