sistem energetic
Asaltul Rusiei asupra rețelei electrice ucrainene a continuat cu noi pagube în cursul nopții, a declarat joi agenția națională de energie Ukrenergo, citată de CNN.
România extrage gaze naturale din Marea Neagră. Sistemul național a preluat primii metri cubi de gaze. Cinci sonde asigură producția: una la zăcământul Doina și 4 la zăcământul Ana
România extrage gaze naturale din Marea Neagră. În satul Vadu, unde a fost construită stația de Tratare, sistemul național a preluat primii metri cubi. Premierul Nicolae Ciucă a dat asigurări că România îşi va asigura astfel 90% din consumul de gaze din producţie internă.
Proiect de strategie energetică: investiții de peste 22 mld. euro până în 2030
Ministerul Economiei a pus în dezbatere publică Proiectul Strategiei energetice a României 2020-2030, cu perspectiva anului 2050, care ar urma să fie aprobată prin OUG și care prevede investiții de peste 22 de miliarde de euro în sectorul energetic.
- 1
- 2

