Frigul crește facturile. Stocurile de gaze naturale au ajuns la mai puţin de 40% din capacitate

Valul de frig este o provocare pentru sistemul energetic. Stocurile de gaze naturale scad de la o zi la alta şi au ajuns la mai puţin de 40% din capacitate. Și este sigur, întreţinerea ne va costa mai mult ca urmare a consumului mai mare de energie pentru încălzire. Administratorii de bloc își fac deja calcule. Între timp, ministrul Energiei dă asigurări că vom trece cu bine peste iarnă, dar cu ajutorul importurilor.

România ţinteşte 2.500 MW noi în sistemul energetic, în 2025

România ţinteşte 2.500 MW noi în sistemul energetic, în 2025, cu investiţii precum Iernut, Mintia, Răstoliţa, Năvodari şi proiectele private cofinanţate prin PNRR, însă energia trebuie să fie "sigură, accesibilă ca preţ şi cât mai curată", arată Ministerul Energiei
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja

Burduja: România trece printr-un proces de transformare în sectorul energetic

România trece printr-un proces de transformare în sectorul energetic, care nu înseamnă doar securitate şi siguranţă energetică, ci şi transformarea acestui sector într-unul de creştere economică, susţine ministrul Energiei, Sebastian Burduja, într-o postare pe Facebook.

Demiteri în lanţ la Chişinău. Premierul Dorin Recean va cere parlamentului instituirea stării de urgenţă energetică

Premierul Republicii Moldova, Dorin Recean, a anunţat joi demisii în lanţ în rândul şefilor instituţiilor responsabile de sectorul energetic, declarând într-o conferinţă de presă că preia personal portofoliul ministrului energiei şi cere instituirea stării de urgenţă energetice începând cu 16 decembrie, relatează NewsMaker şi Ziarul Naţional din Chişinău.

Ucraina a fost supusă unui "atac masiv" asupra infrastructurii sale energetice

Ucraina a raportat joi un "atac masiv" asupra infrastructurii sale energetice şi a declarat că a trebuit să efectueze întreruperi de curent, în special la Kiev, într-un moment în care Moscova îşi intensifică presiunea militară asupra ţării după alegerea lui Donald Trump la Casa Albă, relatează AFP.

Noi atacuri ruseşti asupra sistemului energetic din Ucraina. Lupte intense în regiunile Doneţk şi Zaporojie

Rusia a lansat, miercuri dimineaţă, noi atacuri cu drone asupra infrastructurii energetice în provinciile Odesa şi Nikolaev din sudul Ucrainei, a anunţat armata ucraineană, care a dezminţit relatările altor surse ucrainene ce afirmă că forţele ruse ar fi recăpătat controlul asupra satului Robotine în provincia Zaporojie.

Ultima Oră

Cele mai citite