Epidemia singurătății în România. Tot mai mulți oameni locuiesc singuri
România se confruntă cu o schimbare demografică semnificativă, marcată de creșterea accelerată a numărului de gospodării unipersonale. Aproximativ 2,5 milioane de români trăiesc singuri, ceea ce reprezintă o creștere de peste 400.000 de persoane față de acum un deceniu. Fenomenul, deși frecvent în țările nordice, devine din ce în ce mai prezent și în societatea românească.
24 March 2025, 08:13