EXCLUSIV. Românii din Timocul Sârbesc, în calea aurului dorit de chinezi. Mai multe sate sunt în pericol să dispară, înghițite de cariera minieră

Mai multe sate din Timocul Sârbesc, locuite de români sunt în pericol să dispară. Pământurile și casele oamenilor de aici sunt înghițite zilnic de cariera minieră din zona Bor, de unde o companie chineză scoate cupru și aur. Minereurile prețioase aduc profit frumos atât chinezilor, cât și statului sârb. În schimb, miile de români care locuiesc aici plătesc cu sănătatea pentru bogățiile din pământul pe care locuiesc. Și nu doar ei. Specialiștii în protecția mediului spun că atât exploatarea minieră, cât și combinatul de prelucrare a cuprului din Bor poluează toate apele din zonă, inclusiv Dunărea.

Situație tensionată în Kosovo. Premierul cere ajutorul NATO

La granița provinciei Kosovo cu Serbia situația este din ce în ce mai tensionată. Guvernul de la Priștina a închis punctul de trecere în Serbia după ce Belgradul și-a trimis soldațîi la frontieră. Pe fondul blocadei impusă de sârbii din nordul provinciei, astăzi la Priștina a avut loc și o alertă cu bombă pe aeroportul din capitală Kosovo.

De ce se reaprind tensiunile etnice în nordul Kosovo. Analiză Reuters

Sârbii care protestează în oraşul Mitrovica din nordul Kosovo, divizat etnic, au ridicat marţi noi baricade, la câteva ore după ce Serbia a anunţat că şi-a plasat armata în stare de alertă maximă de luptă, ca urmare a unor săptămâni de escaladare a tensiunilor dintre Belgrad şi Pristina, relatează Reuters.

Armata sârbă în stare de alertă după tensiunile cu Kosovo

Armata sârbă a informat că şi-a plasat trupele în alertă întărită luni seară, situaţie care subliniază recentele tensiuni din Kosovo unde s-au înregistrat tiruri şi explozii şi unde au fost ridicate blocaje rutiere, notează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite