Serbia: Romii îl denunţă pe primarul Belgradului pentru discriminare

Organizaţia romilor "Opre Roma Srbija" a anunţat marţi, de Ziua Internaţională împotriva Discriminării Rasiale, un denunţ penal contra primarului Belgradului, Aleksandar Sapic, pentru că i-a acuzat că fură şi că nu vor să se integreze în societate, transmite EFE.

Serbia mulţumeşte României pentru poziţia de principiu privind Kosovo-Metohija. Întrevedere ambasadorul României la Belgrad - ministrul sârb de Externe

Prim-vicepremierul şi ministrul sârb al afacerilor externe, Ivica Dacic, s-a întâlnit, miercuri, cu ambasadorul României la Belgrad, Silvia Davidoiu, căreia i-a mulţumit pentru poziţia de principiu a României privind păstrarea integrităţii teritoriale a Serbiei şi pentru sprijinul acordat în ceea ce priveşte poziţiile Belgradului privind situaţia din Kosovo-Metohija şi integrarea europeană a Serbiei, relatează Tanjug, preluată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite