Serbia stabileşte un termen de o lună pentru predarea armelor ilegale, după atacurile armate soldate cu 17 morţi

Guvernul Serbiei a stabilit luni ca, în termen de o lună, toţi cei care deţin arme de foc fără licenţă trebuie să le predea voluntar fără consecinţe penale, ca răspuns la cele două atacuri armate soldate săptămâna trecută cu 17 morţi şi 21 de răniţi, într-una dintre ţările lumii cu cel mai mare număr de arme în circulaţie, transmite EFE.

Serbia este în stare de șoc, după al doilea atac armat soldat cu morți, în 24 de ore. Președintele Vucic promite dezarmarea țării, dar New York Times îl acuză că permite existența bandelor criminale

Al doilea atac armat în Serbia în ultimele două zile: opt oameni au murit și 14 au fost răniți în noaptea de joi spre vineri de un tânăr care a deschis focul la întâmplare într-un sat situat la 60 de km de Belgrad. Unii răniţi sunt în stare critică. Atacatorul, un tânăr de 21 de ani, a fost prins după câteva ore. Președintele Serbiei s-a referit la un act terorist și a anunțat măsuri urgente de securitate și de restricționare a accesului la arme de foc. Vă avertizăm, sunt imagini și informații cu un puternic impact emoțional!

Ultima Oră

Cele mai citite