Guvernele României și Poloniei vor avea o ședință comună marți, 28 martie, în marja căreia va fi organizat și un forum economic

Cei doi premieri, Nicolae-Ionel Ciucă și omologul său, Mateusz Morawiecki, vor semna câteva documente oficiale, după ședința comună de guvern: Memorandum de înțelegere între Ministerul Sportului și Turismului din Republica Polonă și Ministerul Sportului din România și Declarație de cooperare în domeniul protecției civile între Ministerul Afacerilor Interne din România, prin Departamentul pentru Situații de Urgență, și Serviciul de Stat al Pompierilor din Polonia.

Premierul Nicolae Ciucă a confirmat constituirea unui grup de lucru pentru acordarea dublei cetățenii românilor din Spania. Doar Franța și Portugalia mai beneficiază de acest statut

Cei peste un milion de români care trăiesc în Spania ar putea avea cetăţenie dublă. Vestea vine de la premierii celor două ţări care s-au întâlnit astăzi şi au anunţat constituirea unui grup de lucru. România va deveni astfel al treilea stat ai cărui cetăţeni vor primi dublă cetăţenie în Spania, după Franţa şi Portugalia. 

Ședință comună a guvernelor României și Spaniei. Premierul Pedro Sanchez: Comisia a subliniat că România îndeplinește toate condițiile pentru a fi inclusă în Schengen, iar noi reiterăm sprijinul nostru

Prima şedinţă comună a Guvernelor României şi Spaniei a avut loc la Castellón de la Plana. Premierul Nicolae Ciucă, împreună cu 6 miniştri, au avut întâlniri cu omologii lor spanioli şi au semnat opt memorandumuri. Cei doi premieri au făcut declarații comune, în cadrul cărora Pedro Sanchez a reiterat sprijinul Spaniei pentru aderarea României la Schengen.

Ultima Oră

Cele mai citite