Românii sunt printre cei mai sedentari europeni

Țara noastră se clasează pe locul doi conform unui Eurobarometru al Comisiei Europene. Datele arată că numărul românilor care nu fac sport a crescut față de anii trecuți.

OMS: Mai mult de un sfert din populația globului nu face suficientă mișcare

Mai mult de un sfert din populația globului nu face suficientă mișcare. Este concluzia celui mai mare studiu de acest fel realizat de Organizația Mondială a Sănătășii. Cercetătorii au observat că femeile sunt mai sedentare comparativ cu bărbații. La fel locuitorii din țările bogate fac mai puțină mișcare decât cei din statele în dezvoltare.

Săptămâna Europeană a Sportului. Românii sunt pe ultimul loc în Europa la capitolul mișcare

Facem din ce în ce mai puţin sport, arată studiile. Doar 40 la sută dintre europeni participă la activităţi sportive. Românii stau însă cel mai prost din Europa la capitolul mişcare, ca modalitate a petrecerii timpului liber. Cum statisticile sunt îngrijorătoare, Comisia Europeană a lansat Săptămâna Europeană a Sportului pentru a încuraja participarea la activităţi sportive în viaţa de zi cu zi.

Corporatişti cu greutate. Doi din trei angajaţi din multinaţionale s-au îngrăşat în ultimul an. Care sunt cauzele

Munca de birou dăunează grav siluetei.  În ultimul an, doi din trei angajaţi din multinaţionale s-au îngrăşat. Unii cu peste 10 kilograme. Reţeta e pentru toţi aceeaşi: alegeri alimentare nesănătoase combinate cu cele peste opt ore petrecute la serviciu. Unele firme oferă reduceri la sălile de sport, dar angajaţii se plâng că muncesc prea mult şi nu au timp să meargă la sală.

Ultima Oră

Cele mai citite