CSAT: Consumul de droguri prejudiciază valorile de securitate națională. A fost aprobat Planul de înzestrare a Armatei până în 2033. Măsuri pentru creșterea capacității de supraveghere aeriană

Prima temă analizată în cadrul ședinței Consiliului a constituit-o consumul de droguri de către tineri și elevi. "Consumul de droguri și alte substanțe stupefiante prejudiciază valorile de securitate națională prevăzute de Constituție și legislația în domeniul securității naționale" este concluzia discuțiilor din CSAT, potrivit unui comunicat al Administrației prezidențiale. De asemenea, în ședința CSAT a fost aprobat Planul de înzestrare a Armatei României 2024-2033. Ministerul Apărării Naționale a prezentat un set de măsuri concrete pentru creșterea capacității de supraveghere aeriană, detecție și intervenție, în funcție de situație, în regiunile din proximitatea obiectivelor ucrainene vizate de atacurile ruse.

IICCMER: Securitatea comunistă, în continuare omagiată prin crucea ridicată în secțiunea militară a Cimitirului din Pitești

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) se arată profund indignat de indolența autorităților locale și a organizațiilor care au permis, timp de un an de zile, ca la Pitești, ,,crucea comemorativă’’ dedicată ,,eroilor" așa-numitului „front nevăzut”, ridicată pe data de 14 septembrie 2022, să nu fie înlăturată. 

Provocările de securitate la Marea Neagră, discutate într-o conferință internațională organizată la București

Statele europene ar trebui să își transforme armatele, formate acum doar din profesioniști, în forţe militare mai ample, pregătite pentru un eventual război. E doar una dintre concluziile celei de a șaptea ediții a forumului de securitate al Mării Negre și al Balcanilor, care a început la București. Premierii României și Republicii Moldova au deschis evenimentul susținut de NATO.

Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO: Rusia este principalul inamic al securității și este tot mai clar că și China este de partea ei

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a declarat marți că ne aflăm într-o situație dificilă, în care n-am mai fost din al doilea război mondial și a subliniat că principalul inamic al securității este Rusia, iar China este de partea ei.  Stoltenberg a prezentat raportul anual pentru 2022, într-o conferință de presă organizată la sediul din Bruxelles al Alianţei și transmisă în direct la TVR INFO.

Ultima Oră

Cele mai citite