Alianţa Nord-Atlantică "îşi menţine angajamentul de a consolida cooperarea bilaterală şi de a ajuta la modernizarea instituţiilor de apărare şi securitate ale Republicii Moldova", a declarat secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, după o discuţie telefonică avută marţi cu preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu.
Şefii Parlamentelor de la Chişinău, Tbilisi şi Kiev au semnat o declaraţie comună, prin care reconfirmă că vectorul european al ţărilor lor reprezintă singura cale de prosperitate şi securitate a cetăţenilor.