Aderarea la Schengen şi susţinerea Republicii Moldova, discutate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, şi omologul său din Luxemburg

Ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, a avut joi consultări bilaterale cu omologul său, Jean Asselborn, în contextul vizitei efectuate în Marele Ducat al Luxemburgului, context în care cei doi oficiali au vorbit despre aderarea României la Schengen, situaţia de securitate din regiunea Mării Negre şi despre susţinerea Republicii Moldova, transmite MAE.

20 de ani de parteneriat strategic România-Ungaria. Aurescu: Trebuie să continuăm să creștem capacitatea proiectului nostru bilateral de interconectare de gaz

Ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, aflat într-o vizită oficială în România, a avut o întrevedere cu omologul român Bogdan Aurescu. Cei doi au discutat, printre altele, despre securitatea energetică. Bogdan Aurescu a declarat că trebuie crescută capacitatea de transport în proiectul bilateral de interconectare de gaz, iar omologul său a subliniat că Ungaria poate transporta dinspre spre România 2,6 milioane metri cubi de gaz.

Imensa povară a președinției Cehiei la Consiliul Europei, în timp de război: Securitatea energetică, marcată de consecințele invaziei Rusiei

Preşedinția cehă a Consiliului Uniunii Europene începe cu imensa povară a problemei securității energetice pentru iarna care va veni. Premierul ceh s-a adresat aleșilor europeni și a evocat prioritățile următoarelor 6 luni, care sunt dominate de războiul din Ucraina şi consecinţele pe care le provoacă. O corespondență de la Bruxelles de Lucian Pîrvoiu.

Chirica (Nuclearelectrica): Estimăm investiţii până la sfârşitul anului 2030 în jur de 8-9 miliarde de euro

Investiţiile estimate în sectorul nuclear, până la finalul anului 2030, sunt de 8-9 miliarde de euro şi, în condiţiile în care încep noile proiecte, contribuţia anuală a energiei nucleare la PIB ar fi de circa 590 milioane de euro, a declarat, joi, într-o conferinţă de specialitate, Teodor Chirica, preşedintele Consiliului de Administraţie al Nuclearelectrica.

Virgil Popescu, despre cum caută România alte surse de gaz decât cel rusesc: În iulie vom avea primele gaze din Marea Neagră, într-o exploatare nouă

"În momentul de față producem mai mult decât consumăm și surplusul este introdus în depozit. Dar la iarnă va trebui să importăm" - cam așa a rezumat, joi seara, ministrul Energiei, la Tema Zilei, bilanțul rezervelor de gaz ale României. Virgil Popescu a explicat cum a reușit țara noastră să operaționalizeze rutele, deci să rezolve transportul, pentru a reduce dependența importului de gaz rusesc, și ce se întreprinde acum pentru a mai găsi și sursele de gaz.

Ultima Oră

Cele mai citite