Executivul din Ungaria va avea control și asupra operatorului național de gazoducte, în situații de urgență care necesită asigurarea continuării aprovizionării, în urma unui decret semnat de premierul Victor Orban.
Furnizarea energiei electrice este asigurată atât pentru serviciile esenţiale, cât şi pentru consumatori şi există cantităţile necesare de gaz pentru aprovizionarea în condiţii de normalitate, se arată într-un comunicat de presă transmis de Guvern.