Rezervele de gaz ale României sunt în scădere. Ministrul Energiei dă asigurări că putem trece cu bine iarna

Depozitele de gaz ale României s-au golit accelerat in ultima perioadă, dar nu sunt probleme cu aprovizionarea. În exclusivitate pentru TVR, ministrul Energiei spune că a trimis corpul de control să verifice dacă se respectă programul de extracție din rezervele țării. Experții în energie susțin că anul acesta am vândut cantități importante de gaz Republicii Moldova, iar românii au consumat mai mult decât până acum.

Fără plafonarea la energie, prețurile cresc cu 70%. Burduja: Sprijinul ar trebui să se îndrepte către românii săraci

Guvernul trebuie să decidă până când va prelungi plafonarea prețurilor la energie, în special pentru gaze. Experții atrag atenția că, fără ajutor, facturile la gaze ar creste cu cel puţin 70 la sută. Cu atât s-au scumpit gazele pe piaţa europeană. Una dintre variantele autorităţilor este să prelungească actuala schemă pentru încă trei luni după data de 31 martie, dar experţii atrag atenţia că guvernul trebuie să găsească bani pentru asta.

Miniștrii Mediului și Energiei sesizează DIICOT cu privire la informații false despre barajele din România

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Mircea Fechet, și ministrul Energiei, Sebastian Burduja, au depus o sesizare penală la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) împotriva unor persoane care au diseminat în mod intenționat informații false, prin canale de presă online și rețele sociale, referitoare la presupusa demolare a barajelor din România, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Mediului.

România ţinteşte 2.500 MW noi în sistemul energetic, în 2025

România ţinteşte 2.500 MW noi în sistemul energetic, în 2025, cu investiţii precum Iernut, Mintia, Răstoliţa, Năvodari şi proiectele private cofinanţate prin PNRR, însă energia trebuie să fie "sigură, accesibilă ca preţ şi cât mai curată", arată Ministerul Energiei

Ultima Oră

Cele mai citite