Burduja: După 1 iulie, continuăm cu sprijin pentru consumatorii vulnerabili; nimeni nu va fi lăsat în urmă

Consumatorii vulnerabili vor primi sprijin pentru facturile la energie după 1 iulie, odată cu liberalizarea pieței, mecanismul general de plafonare a prețurilor la energie urmând să fie înlocuit cu o abordare mai direcționată, mai eficientă și mai corectă social, menționează ministrul Energiei, într-un raport publicat, duminică, pe pagina sa de Facebook.

Urban Up, programul care va micșora facturile românilor care locuiesc la bloc

Locuitorii din blocuri vor putea obține electricitate fără costuri dacă își vor monta panouri fotovoltaice. Ministerul Energiei intenționează să finanțele instalarea acestor sisteme, inclusiv a bateriilor de stocare, inclusiv pentru grupuri de clădiri. Există deja draftul unei ordonanţe de urgență pentru acest program care se numește UrbanUp.

Ultima Oră

Cele mai citite