Scumpiri în avans. Liste de prețuri majorate, trimise deja de furnizorii de produse alimentare către comercianți

Alimentele și alte bunuri de larg consum s-ar putea scumpi și mai mult în perioada următoare. Comercianții au început să primească de la furnizori liste cu prețuri majorate, pe care avertizează că le vor suporta clienții. Potrivit economiștilor, firmele apelează la scumpiri în avans, pentru a limita din pierderile pe care le vor avea odată cu iminenta majorare a unor taxe.

Aurul se scumpeşte din nou şi ajunge la 359,6861 lei/gram

Gramul de aur s-a scumpit, vineri, cu 12,6494 de lei (3,64%), până la o cotaţie de 359,6861 lei, de la 347,0367 lei, cât anunţase Banca Naţională a României (BNR) cu o zi în urmă, înregistrând astfel o nouă valoare-record.

Val de scumpiri de la 1 aprilie. De la rate mai mari, la facturi mai mari

Aprilie ne aduce noi scumpiri. Românii care au credite în lei calculate în funcție de indicele de referință IRCC vor plăti rate mai mari. Țigările se scumpesc, ca urmare a majorării accizelor. Cresc și tarifele de distribuție și transport pentru energie și gaze, ceea ce pentru unii clienți va însemna facturi mai mari cu până la 5 procente, arată calculele experților.

Mesele de sărbători vor fi mai sărace și mai scumpe. Ioan Ladoși: Doar 20% din carnea de porc din galantar este din producția internă. Prețul va crește cu 30%, față de anul trecut

Ne aşteaptă noi scumpiri, înainte de Crăciun, iar carnea de porc ne va costa mai mult şi cu 30 la sută. Sunt preţuri estimate de fermieri şi măcelari. Un nou val de scumpiri, peste preţurile şi aşa tot mai mari, la carne şi mezeluri. Cauzele sunt multiple: de la scumpirea energiei şi a carburanţilor, până la secetă şi pesta porcină.

Uleiul de floarea soarelui, tot mai scump

Europa e aproape de o criză a uleiului de floarea-soarelui, din cauza războiului. Ucraina, cel mai mare furnizor, nu mai exportă nimic. Decizia va aduce preţuri şi mai mari la raft, inclusiv în România. Ţara noastră ar fi putut profita de ocazie, mai ales că suntem cel mare producător de semințe din UE. Numai că industria noastră e la pământ. N-avem fabrici, aşa că exportăm seminţele şi importăm uleiul.

Ultima Oră

Cele mai citite