Carburanții s-au scumpit la început de săptămână. Prețurile au crescut cu aproximativ 5 bani în majoritatea stațiilor

17 June 2025, 12:12

Săptămâna a început cu o nouă scumpire a carburanților. Prețurile au crescut cu aproximativ 5 bani pe litru în cele mai multe stații de alimentare din Capitală și din marile orașe ale țării.

Economiștii avertizaseră încă de zilele trecute că, pe fondul conflictului dintre Israel și Iran, cotațiile petrolului sunt supuse unor fluctuații semnificative, care se reflectă rapid în tarifele la pompă.

Deocamdată, capacitatea de producție și export a Iranului nu a fost afectată direct de atacurile israeliene. Totuși, instabilitatea din regiune menține presiunea pe piețele internaționale.

În plus, un alt factor care ar putea influența prețurile în perioada următoare este unul intern: posibilitatea ca viitorul guvern să decidă majorarea accizelor la produsele petroliere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite