Întâlnire la Palatul Victoria între premier și reprezentanții producătorilor și distribuitorilor de energie, pe tema facturilor

Criza energiei rămâne o preocupare majoră pe măsură ce se apropie iarna. Premierul și liderii coaliției de guvernare i-au chemat la discuții pe reprezentanții producătorilor și distribuitorilor de energie din România. Scopul - găsirea unor soluții pentru prețuri accesibile consumatorilor în perioada ce vine. Vlad Ungar are informații despre întâlnirea de aseară.

Guvernul ceh va plafona prețurile la gaze și electricitate în 2023

Guvernul de la Praga a anunţat marți plafonarea preţurilor la energie electrică şi gaze pentru consumatorii casnici şi pentru întreprinderile mici și mijlocii. Măsura, care trebuie aprobată şi de Parlament, este un răspuns la scumpirile din ultima perioadă. Executivul ceh spune că planul va funcţiona în paralel cu soluţia pan-europeană pregătită de Comisia Europeană şi statele membre.

Inflația a atins cote alarmante în Europa. Cheltuielile pentru mâncare și facturile la energie, tot mai dificil de susținut

Pandemia şi războiul din Ucraina au dat peste cap economia globală. În Statele Unite, inflaţia a atins cel mai ridicat nivel din ultimii 40 de ani, iar situaţia nu este mai bună nici în Europa. În Grecia, inflaţia a ajuns la cea mai înaltă cotă din ultimii 25 de ani, iar puterea de cumpărare este din ce în ce mai scăzută. Scumpirile în val la energie şi combustibili generează deja mişcări sociale pe continent.

Guvernul a aprobat plafonarea preţurilor la energie electrică şi gaze timp de un an

Preţurile energiei electrice şi gazelor naturale rămân plafonate încă un an. Guvernul a aprobat noile tarife pe care le vor plăti consumatorii casnici, instituţiile publice şi firmele până la sfârşitul lunii martie, anul viitor. Plafonarea e valabilă pentru toată populaţia în cazul gazelor naturale, însă la energie, cei cu un consum mare, de peste 300 de kilovaţi oră, vor achita preţurile de pe piaţă.

Protest al angajaților de la Alro Slatina, după ce compania a anunțat că va opri mai bine de jumătate din capacitate din cauza prețului la energia electrică. Peste o mie de muncitori, trimiși în șomaj tehnic

Protest de amploare al angajaților de la Alro Slatina, cea mai mare companie producătoare de aluminiu din Europa Centrală și de Est. Sute de persoane s-au adunat în fața Prefecturii Olt după ce, la sfârșitul lui decembrie, au protestat în fața sediului companiei.

Ultima Oră

Cele mai citite