Prea săraci ca să meargă la şcoală. Programe after school în mediul rural, pentru reducerea abandonului şcolar

Şcoala în mediul rural e o condamnare la abandon şi sărăcie. Zeci de mii de elevi de la sate renunţă în fiecare an la studii, în pofida eforturilor pe care părinţii le fac să-i ţină în şcoli. Un program de tipul „Şcoală după şcoală” ar putea fi salvarea pentru aceşti tineri. E crezul unei fundaţii din Capitală care a început un proiect de sprijin de tipul after school pentru copiii din zonele defavorizate. Decamdată, în şase şcoli.

Elevii întră în vacanţă. Ministerul Educaţiei le pregăteşte o vacanţă de vară mai scurtă şi o lege a manualului

Vacanţă de vară mai scurtă şi o lege a manualului - sunt noutăţile pe care le propune Ministerul Educaţiei pentru anul şcolar 2017-2018. Oficialii din minister promit că în septembrie, vor ajunge în şcoli toate manualele de care au nevoie elevii. În plus, se lucrează de pe acum pentru ca, din 2020, învăţământul obligatoriu să fie de 12 clase.

Părinţi revoltaţi că şcoala din satul lor va fi subordonată uneia dintr-un sat vecin. Se tem că, în curând, vor fi mutaţi şi elevii

Revoltă a părinţilor la o şcoală din judeţul Bistriţa-Năsăud. Aproape 100 de oameni ameninţă că nu-şi mai trimit copiii la ore. Sunt nemulţumiţi că şcoala din satul lor va fi subordonată celei dintr-o localitate vecină. Şi se tem că, în curând, ar putea fi chiar desfiinţată. Totul pentru că nu are înscrişi suficienţi elevi.

Elevii din Bucureşti vor relua luni cursurile

Elevii bucureşteni vor relua cursurile luni, 16 ianuarie, după vacanţa de iarnă prelungită din cauza ninsorilor abundente şi viscolului. Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunțat că o decizie privind menținerea suspendării activității unităților de învățământ se va lua doar dacă vor exista motive întemeiate.

Şcoli închise joi, în 11 judeţe şi în Capitală

Joi sunt închise toate şcolile din judeţele Dâmbovița, Brăila, Giurgiu, Maramureș, Buzău, Tulcea, Vrancea, Ilfov, Călărași, Constanța și Municipiul București. De asemenea, în judeţul Ialomiţa nu se ţin cursuri joi, cu excepția gradinițelor cu program prelungit din municipiile Slobozia, Urziceni și Fetești, potrivit datelor anunţate de Ministerul Educaţiei.

Ultima Oră

Cele mai citite