DGASMB: Peste 2% dintre liceenii din Bucureşti au consumat cocaină şi 0,7% heroină

Aproximativ 5% dintre elevii de liceu din Bucureşti au folosit cel puţin o dată în viaţă, până la vârsta de 16 ani, etnobotanice, 2,7% amfetamine, 2,3% ecstasy, 2,1% cocaină, 1,8% ciuperci halucinogene şi 0,7% heroină, potrivit unei cercetări sociologice realizate de Direcţia Generală de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti, care a fost publicată, vineri, pe pagina de Facebook a primarului general al Capitalei, Nicuşor Dan.

Nota la purtare, noul coșmar al elevilor, asul din mânecile profesorilor

Aproape trei milioane de elevi au revenit de luni la cursuri, pentru modulul doi de studiu din acest an şcolar. Unii trebuie să recupereze acum şi să recâştige încrederea profesorilor, după ce în primul modul au crezut că noile reguli privind comportamentul sunt de formă. Aşa s-au ales cu note mici la purtare, care îi pot lăsa și fără burse.

Ultima Oră

Cele mai citite