Stațiunile montane sunt pline. Turiștii se bucură din plin de zăpadă, după ce au avut de trecut testul răbdării în aglomeraţia de pe şosele

Românii sunt în sărbătoare! Au profitat de zilele libere şi au plecat la munte, mai ales că în toate staţiunile este zăpadă cum nu a mai fost de 6 ani. După ce au avut de trecut testul răbdării în aglomeraţia de pe şosele, odată ajunşi în staţiuni, au găsit condiţii bune şi pentru săniuş, şi pentru schiat deşi nu toate pârtiile sunt încă deschise.

27 martie, Ziua Unirii Basarabiei cu România, declarată sărbătoare naţională

În urmă cu 99 de ani, pământul românesc de la răsărit de Prut şi până la Nistru revenea acasă. S-a scris atunci una dintre cele mai importante file din istorie, iar azi, preşedintele Klaus Iohannis a decis ca ziua de 27 martie să fie zi de sărbătoare naţională. Unirea cu Basarabia a rezistat doar până în 1940, însă relaţiile româno-moldovene se traduc prin tot mai multe proiecte comune.

Ultima Oră

Cele mai citite