sancţiuni
Încurcătură incredibilă la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui. Un pacient cu accident cerebral vascular a fost scos din spital şi plimbat până la un cămin de bătrâni, unde se credea că locuieşte. Bărbatul a fost confundat cu un altul, care fusese internat în aceeaşi zi, cu aceleaşi probleme de sănătate.
Sorina Pintea: Ministerul Sănătăţii a sancţionat 23 de manageri de spitale
Ministerul Sănătăţii s-a sesizat de 47 de ori în ultimele nouă luni pentru nerespectarea anumitor proceduri sau protocoale şi a sancţionat 23 de manageri de spitale, cea mai drastică sancţiune fiind schimbarea din funcţie, a anunţat, luni, ministrul de resort, Sorina Pintea, conform Agerpres.
Au intrat în vigoare noile sancţiuni americane împotriva Iranului
Izolare totală a Iranului! Statele Unite au reintrodus sancțiuni usturătoare împotriva regimului de la Teheran, pe care îl acuză de finanțarea terorismului internațional, continuarea programului de înarmare și încălcarea drepturilor omului. Prin urmare, Iranul nu mai poate vinde petrol, decât în cantități modeste, și nu mai are acces la sistemul financiar internațional.
SUA anunţă un nou pachet de sancţiuni împotriva Coreii de Nord și promit continuarea politicii de “presiune maximă” împotriva regimului
Statele Unite au anunţat un nou pachet de sancţiuni împotriva Coreii de Nord şi promite că va continua politica de “presiune maximă” împotriva regimului. Lucru transmis şi de fiica liderului american, Ivanka Trump, aflată în Coreea de Sud, pentru aparticipa la ceremonie de închidere a Jocurilor Olimpice de Iarnă.
Ministerul de Interne propune plafonarea punctului de amendă la valoarea din 2017
Oficialii MAI au cerut Ministerului Finanţelor să păstreze 145 de lei punctul de amendă.
Liber la pariuri în Coreea de Nord. Sufocat de sancţiuni, Phenianul speră să strângă bani la buget
Într-un gest fără precedent, liderul de la Phenian a decis să permită pariurile la curse de cai. Până acum, asemenea activităţi erau pedepsite cu ani grei de muncă silnică.
Surpriză pentru şoferiţe. Poliţiştii au împărţit flori şi mărţişoare
Surpriză de 1 martie pentru şoferiţele care au trecut miercuri dimineaţă prin Piaţa Alba Iulia din Bucureşti . Poliţiştii de la Brigada Rutieră şi inspectorii de le Registrul Auto Român le aşteaptă pe doamne cu mărţişoare.
Pericole pe patru roţi. Aproape 5% dintre maşinile verificate prezentau risc iminent de accidente
Registrul Auto Român şi Poliţia Rutieră au depistat probleme tehnice, pericol iminent de accidente şi poluare. Sunt rezultatele verificării în trafic a peste 76.000 de maşini.

