Spitalul din Corabia a rămas pentru o jumătate de an fără acreditare. Autoritatea Națională a Managementului în Sănătate a luat această decizie în urma unui control dispus de ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu.
Comisia de disciplină din cadrul Spitalului Orăşenesc Corabia s-a întrunit, astăzi dimineaţă, pentru a analiza cazul pacientului filmat în urmă cu două zile stând pe jos şi cerând ajutor, potrivit managerului unităţii medicale, Cristian Filip.
Poliţiştii Brigăzii Rutiere au aplicat, în urma unei acţiuni desfăşurate în noaptea de duminică spre luni, în Capitală, 41 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de peste 24.000 de lei. Doi șoferi au fost prinși pe Calea Moșilor și pe Str. Sfântul Ștefan beți și drogați.
Președintele iranian, Hassan Rouhani, l-a comparat, miercuri, pe omologul său american, Donald Trump, cu fostul dictator irakian Saddam Hussein, relatează dpa.
După informări şi avertismente au venit şi primele amenzi pentru încălcarea restricţiilor de circulaţie impuse în timpul nopţii. Poliţiştii le-au dat sancţiuni de peste 300.000 de lei celor care nu au avut declaraţii pe proprie răspundere sau adeverinţe de la angajator prin care să justifice de ce se aflau pe străzi după ora 23.00.
În ziua în care județul Timiș a depășit 200 de noi cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus, în 24 de ore, polițiștii au aplicat aproape 300 de sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor de protecție privind prevenirea infectării cu SARS-COV2.
Controale ample și în Craiova, în zonele aglomerate și în mijloacele de transport în comun. Polițiștii au vrut să vadă dacă oamenii respectă sau nu măsurile de protecție.
Amenzi usturătoare în Portugalia pentru cine aruncă la voia întâmplării chiștoacele de țigară. 250 de euro este amenda pentru orice muc de țigară aruncat pe jos.
Mike Pompeo a declarat că există șanse mari ca otrăvirea lui Aleksei Navalnîi „să vină de la înalţi oficiali ruşi”. Şeful diplomaţiei americane a adăugat că SUA vor încerca să identifice vinovaţii.