Protest al angajaților combinatului siderurgic de la Galați, după ce nu și-au primit salariile din octombrie

Peste 100 de angajați ai combinatului siderurgic de la Galați au protestat astăzi în faţa prefecturii, nemulțumiți că nu şi-au mai luat salariile din octombrie anul trecut. Firma a oprit lucrul în vara lui 2025 și se află într-o procedură juridică prin care se încearcă redresarea financiară. Combinatul a acumulat datorii de un miliard de euro şi riscă să ajungă la fier vechi dacă nu vă fi vândut cât mai repede.

Oamenii de afaceri i-au solicitat premierului Marcel Ciolacu o amânare până în 2024 a aplicării noilor taxe și impozite la care lucrează Ministerul de Finanțe

Liderii mediului de afaceri au avut miercuri o întâlnire la Guvern cu premierul Ciolacu și cu miniștrii Finanțelor și Proiectelor Europene. Mediul privat solicită ca IMM-urile să nu fie supraimpozitate, iar TVA-ul să rămână neschimbat. Coaliția de guvernare este în negocieri pentru adoptarea unor măsuri fiscale care ar urma să aducă la bugetul statului aproximativ 6 miliarde de lei.

Dăncilă: Vom debloca plata salariilor angajaților din ministerele Mediului, Energiei și pentru Relația cu Parlamentul

Angajații din ministerele Mediului, Energiei și pentru Relația cu Parlamentul își vor primi salariile. Guvernul a decis că actele necesare vor fi semnate de secretarii generali ai instituțiilor. Prin ordonanță de urgență, aceștia au fost împuterniciți să fie ordonatori principali de credite. Cele 3 instituții nu au miniștri după ce președintele Klaus Iohannis nu a fost de acord cu propunerile de interimari. La începutul lunii, miniștrii ALDE au demisionat din funcții după ce partidul din care fac parte a decis să se retragă de la guvernare.

Ultima Oră

Cele mai citite