Protest al angajaților combinatului siderurgic de la Galați. Oamenii, nemulțumiți că nu și-au primit salariile din octombrie
Peste 100 de angajați ai combinatului siderurgic de la Galați au protestat astăzi în faţa prefecturii, nemulțumiți că nu şi-au mai luat salariile din octombrie anul trecut. Firma a oprit lucrul în vara lui 2025 și se află într-o procedură juridică prin care se încearcă redresarea financiară. Combinatul a acumulat datorii de un miliard de euro şi riscă să ajungă la fier vechi dacă nu vă fi vândut cât mai repede.
Angajații disperați au ieșit în fata prefecturii. De anul trecut de când nu și-au mai luat salariile sunt nevoiți să se împrumute de la prieteni și familie sau să lucreze la negru. Subprefectul județului le-a ascultat solicitările.
În urmă cu 35 de ani, combinatul siderurgic de la Galați avea 6 furnale funcționale și aproape 50.000 de angajați. În 2001, cu datorii uriașe, a fost cumpărat de miliardarul indian Laskmi Mittal. Oamenii au fost încurajați atunci să plece, cu plăți compensatorii și, în câțiva ani, pe platformă au mai rămas 10.000 de oameni. Rând pe rând, furnalele s-au închis și apoi s-au demolat. A rămas funcțional doar furnalul 5.
Între timp, s-a schimbat și actionariatul, iar din 2019 a început declinul. Pandemia, războiul din Ucraina dar și o escrocherie financiară de 300 de milioane de euro descoperită și anchetată de parchetul general au oprit orice mișcare în combinat.
Problemele în combinat au început încă din anul 2024, atunci când a fost oprit furnalul 5, singurul care de altfel mai funcționa. Timp de un an, angajații au venit la combinat și și-au luat banii, însă din vara anului trecut aceștia nu au mai fost plătiți. Se află în șomaj tehnic din luna septembrie, iar ultimii bani încasați au fost în luna octombrie a anului 2025.
Combinatul de la Galați, declarat săptămână trecută obiectiv strategic, are datorii de circa un miliard de euro și ar putea fi scos la licitație internațională cu suma de pornire de 690 de milioane de euro. Potrivit surselor din piață financiară, sunt mai mulți oameni de afaceri interesat de achiziția combinatului, printre care Dorinel Umbrărescu sau magnatul ucrainean Rinat Ahmetov.

