România, țara cu cele mai multe toalete în curte. Peste 40% dintre români stau în locuințe fără canalizare

Milioane de români încă mai așteaptă să fie racordaţi la reţelele de utilități. Numai anul trecut, peste 40% din populație nu era conectată la sistemele de canalizare și epurare a apelor uzate, arată cele mai recente statistici oficiale. Autoritățile au acum la dispoziție miliarde de euro pentru a investi în extinderea reţelelor. Banii trebuie cheltuiți cel târziu până în 2028.

Ultimele două zile pentru autorecenzare. Peste 60 la sută din locuitorii de la orașe au completat online chestionarele

Au mai rămas două în zile în care românii se pot auto-recenza. Specialiştii îi îndeamnă pe cei care şi-au făcut autorecenzarea să verifice dacă au completat corect formularul de date. iar pe cei care nu au fost luaţi în evidenţă să fie pregătiţi să primească acasă, de săptămâna viitoare, recenzorii care vor veni să culeagă datele necesare. 

Au dat agitația urbană pe tihna rurală: Tot mai mulți români se mută de la oraș la sat

Pandemia, stresul, aglomerația, au accentuat nevoia de a găși un refugiu. Așa că sunt tot mai mulți români care dau viaţa de oraş pe cea de la ţară, lasă magazinul de la colţul blocului pentru grădina din spatele casei şi agitaţia din corporaţii pentru a fi propriii şefi, apucându-se de afaceri în turism sau agricultură. Polovragi, e una dintre localitățile unde s-au retras mai mulți orășeni.

Ultima Oră

Cele mai citite