18 ani fără minerit. Roșia Montana își caută viitorul

18 ani fără minerit. Un majorat simbolic la Roșia Montană care se luptă să devină mai mult decât o anexă a exploatării de aur și o controversă națională. An de an, zeci de voluntari vin alături de localnici pentru a dă o față nouă comunei. Sunt pași mici, dar promițători.

Bani pentru fortificarea barajului de la Tăul Mare. Localnicii din Roșia Montană își reiau activitățile de zi cu zi

Viața localnicilor din Roșia Montană revine încet, încet la normal. Nu vor mai fi amenințați de inundații, după ce va fi eliminat riscul de rupere a barajului Tăul Mare. Digul de pământ a fost grav avariat, în urma unei tasări, acum 3 săpătămâni, și oricând se putea produce o tragedie. Acum se lucrează intens pentru a fortifica din nou barajul.

Ultima Oră

Cele mai citite