Ministrul Apărării: Nu există riscuri suplimentare pentru români. Aeronavele americane nu transportă explozibil
Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că prezența militarilor americani în România crește nivelul de descurajare și nu aduce riscuri suplimentare pentru siguranța cetățenilor. Potrivit acestuia, analizele structurilor specializate din România nu indică, în acest moment, amenințări militare suplimentare la adresa țării, iar Ministerul Apărării nu a primit notificări privind alte tipuri de riscuri directe pentru români.
16 March 2026, 21:37 (actualizat 16 March 2026, 21:55)