Premierul Nicolae Ciucă, la trecerea dintre ani: Întâmpinăm Anul Nou cu speranța că vom putea reveni cât mai curând la viața normală dinaintea pandemiei

Criza sanitară, reforma instituțională, împlinirea a 15 ani de apartenență la familia europeană sunt principalele teme ale mesajului de Anul Nou transmis de premierul Nicolae Ciucă. "Cea mai bună dovadă de respect față de dumneavoastră este să demonstrăm, în actul de guvernare, că miza principală este redarea încrederii cetățenilor în instituțiile statului. Aceasta vreau să fie baza solidă prin care vom putea reda speranța tuturor românilor, inclusiv a celor din diaspora, că pot avea un viitor în țară, alături de familie și prieteni", este unul dintre dezideratele anunțate de șeful executivului pentru 2022.

Mesajul de Anul Nou al președintelui Klaus Iohannis: 2021 a fost un an dureros pentru țara noastră. Noi, ca națiune, trebuie să ieșim mai puternici și mai uniți din această criză sanitară teribilă

Criza sanitară reprezintă tema centrală a mesajului transmis de președintele Klaus Iohannis cu prilejul noului an. Șeful statului a rememorat încercările traversate de români în 2021, subliniind că "tot ce am învățat despre noi înșine pe parcursul pandemiei ar trebui să ne inspire și să ne ajute să depășim mai ușor orice încercări viitoare". "Noi, ca națiune, trebuie să ieșim mai puternici și mai uniți din această criză sanitară teribilă", a declarat Klaus Iohannis, care a evocat totodată efortul personalului medical. StirileTVR.ro vă prezintă textul integral al mesajului transmis de șeful statului.

Petreceri în aer liber în noaptea de Anul Nou în câteva mari orașe din țară

Cu sau fără artificii, mulți români se vor putea bucura de petreceri în aer liber mâine noapte, la numărătoarea inversă, în câteva din marile orașe ale țării. Vor cânta artiști îndrăgiți pentru toți cei care vor să intre cu voie bună în noul an. Singurele condiții - masca și distanță atât cât să fie eliminat riscul infectării.

Ultima Oră

Cele mai citite